water/sewer - is it split throughout the entire complex, or are you individually metered? If its individual, there are things you can do to keep the water bill down, just like keeping the electric bill down. Also, are you already paying a water bill? I know when I lived in one of those "managed complexes" like yours, I got an individual bill every month. In that case, you might actually save money on your water bill, depending on how many apartments in your building are lying about how many people they have in them. Sometimes you can call the water/sewer company for that location & ask them to tell you how much the previous tenants were billed per month for what THEY were using, just to give you an idea what you're getting into.
Garbage - do they have recycling? Usually recycling is free, and garbage is billed per bin. Which, if you do end up going for it, I can help you populate a worm composter so you don't have to pay the garbage company to haul away stuff the worms can eat.. if you don't simply set up a compost heap in the back yard.
In the past when I tried to figure out the money side of a new place i'd look at the rent, water/sewer/garbage, how much it cost me to commute to work, & how much the storage locker was... In your case it sounds like you could throw in any savings from growing your own veggies & eating blackberries... to get the REAL cost of a place. (Oh, and don't forget to throw in emotional distress from having to put up with crazy-making neighbors/management company...)
no subject
Garbage - do they have recycling? Usually recycling is free, and garbage is billed per bin. Which, if you do end up going for it, I can help you populate a worm composter so you don't have to pay the garbage company to haul away stuff the worms can eat.. if you don't simply set up a compost heap in the back yard.
In the past when I tried to figure out the money side of a new place i'd look at the rent, water/sewer/garbage, how much it cost me to commute to work, & how much the storage locker was... In your case it sounds like you could throw in any savings from growing your own veggies & eating blackberries... to get the REAL cost of a place. (Oh, and don't forget to throw in emotional distress from having to put up with crazy-making neighbors/management company...)